לב העיר, 15.1.13: לראשונה בארץ! ׳מספנה יבשה׳ ממוחשבת תוקם ליד מרינה הרצליה

שווי פרויקט הקמת המספנה צפוי לעמוד על 3.5 מיליון שקל

מצוקת מקומות החנייה בגוש דן מעסיקה גם את בעלי כלי השייט, שמבקשים לחנות במרינה בהרצליה. כדי להתמודד עם המצוקה, החליטה החברה העירונית לפיתוח התיירות בהרצליה להקים ׳מספנה יבשה׳ ממוחשבת וממוכנת במבנה בן 4 קומות,שיכלול כ-100 מקומות עגינה לכלי שייט שאורכם עד 10 מטרים.

חניית כלי השייט תתבצע באמצעות מנוף מיוחד, שיתפקדו ויידעו להוביל את כלי השייט לתא ריק במספנה, ובעת הצורך להוציאו משם, תוך דקות ספורות. בעל כלי השייט יצסרך מתי הוא מבקש sms רק לשלוח הודעת שכלי השייט שלו יהיה מוכן בים להגיע לכלי השייט שלו,לאחר שהוצא מהחנייה במספנה היבשה, ולצאת להפלגה. שווי פרויקט הקמת המספנה צפוי לעמוד על 3.5 מיליון שקל (אגב, שטח עגינה של כלי שייט בגודל ממוצע במרינה לרוב עומד על:12 מטר).

לדברי יריב פישר, יו״ר החברה העירונית לפיתוח התיירות בהרצליה:
"נדרשנו לחשיבה יצירתית כדי לעמוד בביקוש הגדל לחניות במרינה, שתפוסתה לאורך השנה מגיעה לכ-100%. חקרנו ומצאנו כי שיטת המספנה היבשה מקובלת במדינות מתקדמות באירופה, שמתמודדות כמונו עם מצוקת חנייה.
מדובר למעשה בחנייה במקום סגור ומאובטח יש לזה יתרונות רבים, שכן כלי השייט שיחנו בו, לאייפגעו במהלך תקופת החנייה מקורוזיה וממפגעים אחרים, שנגרמים בעת עגינה במים.
במיוחד כדאי לזכור כי בעלי כלי השייט הקטנים ממעטים לצאת להפלגות במהלך חודשי החורף ולכן יעדיפו חנייה במקום סגור ובטוח, אשר מאריך את חיי כלי השייט ומייתר אצלם את החשש לפגיעה מכלי שייט אחרים בעת תמרונים ליציאה רגילה ממעגנה". הצפי הוא שהבנייה תימשך כשנה, כד שכבר בדצמבר 2013 נוכל להציע עוד כ-100 מקומות חנייה לכלי שייט".

mispanaYevesha